Novomlýnská nádrž

před více než 3 roky Admin General

Novomlýnská nádrž

Nádrž Novomlýnská je čtvrtou největší zásobárnou vody v České republice. Vodní plocha pod pálavskými kopci je větší než 1600 hektarů, což ji dělá největším rybářským revírem na Moravě (východní část České republiky). Je zde tedy dostatek místa pro všech 96 startujících  týmů. Nádrž se nachází v nejjižnější části Jižní Moravy mezi městy Brno a Břeclav. Tato oblast je známa jako nejteplejší na našem území.

 

Novomlýnská nádrž je jednou z nádrží, které tvoří komplex 3 nádrží na 235 km dlouhé řece Dyje. Horní nádrž nese jméno Mušovská, střední se jmenuje Věstonická a dolní se nazývá Novomlýnská. Komplex byl vystavěn mezi roky 1975 a 1988 jako ochrana proti záplavám, zdroj elektrické energie, zásobárna vody pro zavlažování a také pro rekreaci s možností rybaření. Novomlýnská nádrž není sice největší, ale je určitě nejhlubší. Maximální hloubka je okolo 8 metrů, což dělá nádrž neuvěřitelně úživnou. Díky tomu ryby rostou mnohem rychleji než kdekoliv jinde u nás.

 

 

Invaze škeblí

Kapři mají na dně nádrže spoustu možností úkrytu. Nádrž na svém dně skrývá zaplavený lužní les, vesnice a také rozsáhlé vinice. Místní rybáři tyto oblasti velmi dobře znají a právě tato místa úspěšně využívají k rybolovu. Četné překážky, společně se stále se množící populací škeblí dělají revír extrémně obtížný pro chytání kaprů. Původní škeble byly mírně problematické již v minulosti, držely se však dolní části, kde nebyly příliš nebezpečné. Pravidla hry v posledních letech  značně změnil výskyt invazivní slávičky mnohotvaré. Jsou všude - na pařezech, kmenech potopených stromů a také na četných kamenech. Ohrožují také udržování jezera, protože jsou přemnožené a to i v oblasti přečerpávacích stanic, které zabezpečují přilehlé okolí Novomlýnská nádrže. Jsou velmi ostré a proto  je velmi obtížné, zdolat velkého kapra ze břehu. Rybáři někdy používají i návazce z ocelového lanka, které se jinak užívá k lovu dravců. Většina velkých ryb musí být zdolána z lodi.

 

Jsou tu však i další důvody, proč jsou největší ryby zdolávány z lodi. Například zvláštní pravidla, kterými se musí řídit rybáři na Jižní Moravě. Lov z lodi je povolen, zavážení nástrah je však přísně zakázáno. Lov nonstop není povolen a místní vesnice neustále bojují s rybáři bivakujícími mimo kempy. To je jeden z důvodů proč mnozí rybáři riskují svůj život při lovu z lodi ve vlnách, které často přesahují jeden metr. Během závodu však bude vyjednána výjimka, která závodníkům lov značně ulehčí.

 

Bouře bez varování

 

Soustava tří nádrží stabilizovala počasí v okolí nádrže. To, že jsou nádrže skryty za pálavskými kopci znamená, že bouře nejsou sice příliš často, zato však přichází naprosto bez varování. Proto je lov z lodi velice riskantní a dá se říci, že je doménou opravdových bláznů!

 

Bouře a vítr jsou však pro lov kaprů mnohem příznivější. V letních měsících je však dobře známé i velmi klidné počasí bez větru, které společně s absencí stromů okolo nádrže dělá lov extrémně vyčerpávajícím. Toto klidné počasí však nikdy nevydrží příliš dlouho a pravděpodobnost, že by bylo jezero po dobu závodu jako olej, je velmi malá.  

 

Trofejní kapři

 

Novomlýnská nádrž je podle počtu kaprů, dohromady s řekou Labe, nejlepším rybářským revírem v České republice a jedním z nejlepších v Evropě. Průměrná velikost kaprů se zde pohybuje mezi 7 a 11 kilogramy. Kromě kaprů zde plavou i hejna cejnů, amurů a sumců. Zejména velcí sumci pak mohou závodníky dostat do nejednoho problému. Ale najdeme zde také výstavní kousky kaprů. Výjimkou nejsou ani kapři přesahující 20 kilogramů. Pokud máte dostatek zkušeností, je velmi pravděpodobné, že při týdenní výpravě alespoň jednu takovou rybu chytíte. Méně častěji pak najdete kapra lysce, přestože v posledních letech byli do nádrže hojně vysazováni. Jejich průměrná hmotnost je často velmi vysoká.  

 

Říká se, že v Novomlýnské nádrži žijí i kapři, kteří váží více než 30 kg, ale nikdy takový úlovek nebyl dosud potvrzen kvalitní fotodokumentací. Důvodem malého množství velkých ryb je skutečnost, že mnoho z nich, i přes ochranu, je zabíjeno nebo převáženo do soukromých vod. Situace je nyní proti minulým rokům mnohem lepší, ne však perfektní.

 

Dosud největší ověřený úlovek chytil Tomáš Blažek v roce 2015, kapr šupináč měřil 116 cm a vážil krásných 28 kilogramů. Dá se očekávat, že v roce 2018 bude chycen kapr, který překročí magickou hranici 30 kilogramů. Tento úlovek čeká patrně právě na účastníky závodu Stairs to Hell 2018.